2014/10/07

Czytaj książki! odc. 1 - "O krok za daleko" Tina Seskis wyd. Prószyński i S-ka

Chyba każdy z nas choć raz w swoim życiu miał taki moment, był w takiej sytuacji, że chciał uciec, zostawić stare życie za sobą i rozpocząć wszystko od nowa. Łatwo rozważać, łatwo powiedzieć, ale taka decyzja wymaga nie lada odwagi oraz "zapalnika". Czegoś na tyle strasznego, na tyle zmieniającego dotychczasowe życie, że skłoni do zniknięcia bez śladu, do zakończenia prowadzonego dotąd bytu. Co takiego wydarzyło się w życiu Emily, że porzuciła wszystko co miała, zostawiła najbliższych bez słowa wyjaśnienia i zaczęła układać swoje życie na nowo? Czy z dnia na dzień można stać się  kimś innym, zapomnieć o przeszłości, swoim "ja"? I na dodatek być szczęśliwym?

"Szczęśliwe z pozoru małżeństwo. Uroczy synek. Piękny dom. Co więc sprawia, że Emily Coleman pewnego ranka wstaje i jak gdyby nigdy nic porzuca swoje życie, by zacząć wszystko od nowa? Przeżyła załamanie nerwowe? Chce uciec przed dysfunkcyjną rodziną – szczególnie przed zaburzoną siostrą bliźniaczką? I co oznacza prześladująca ją data, kiedy będzie musiała stawić czoło przeszłości? Nikt dotąd nie odkrył jej tajemnicy. Czy tobie się uda?"

Powieść
"O krok za daleko" Tiny Seskis ukazana w Polsce nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka , to idealnie skonstruowany thriller psychologiczny. Rzadko się zdarza, by książka trzymała w napięciu już od pierwszej strony, a w tym wypadku tak jest. Wciąga, nie można się od niej oderwać. Akcja dzieje się wieloetapowo. Poznajemy obecną sytuację bohaterów, by zaraz przenieść się do początków ich życia, poznać ich historię oraz wydarzenia, które ich kształtowały. Zdumiewające jest, jak bardzo wydarzenia z lat dziecięcych, ba nawet z momentu narodzin mogą definiować, to, kim będziemy w przyszłości. Jak ważna jest atmosfera,w  której się wychowujemy, najbliżsi, którzy nas otaczają. 

Autorka powieści ukazuje nie tylko wpływ przeszłości na teraźniejszość, ale proces uciekania od poprzedniego życia, próby zamknięcia pewnego rozdziału oraz napisania nowego. Przez całą powieść poznajemy wiele zdarzeń, śledzimy poczynania głównej bohaterki, jej zmagania w nowej rzeczywistości, lecz do samego końca nie wiemy, co skłoniło ją do opuszczenia rodziny. Domyślamy się, niemalże z każdym rozdziałem przychodzi nam do głowy nowa przyczyna. Ale zakończenie oraz powód działań Emily i tak zaskakuje, razi z niebywałą mocą i idealnie dopełnia całą historię.


Tina Seskis z mistrzowską precyzją przedstawia niecodzienną historię, zmagania i emocje bohaterów ich charaktery i złożoność osobowości. Trudną historię opisuje w niebywale lekki, przyswajalny sposób, umie zaciekawić czytelnika, zbudować napięcie. Książkę czyta się jednym tchem i trudno jest ją odłożyć, choćby na chwilę. Czekam na jej kolejne powieści - na pewno zagrzeją u mnie miejsce.

Książkę w okazyjnej cenie możecie nabyć: Księgarnia Prószyński i S-ka