2015/02/13

CZYTAJ KSIĄŻKI ODC. 7 "MARA DYER PRZEMIANA" MICHELLE HODKIN - RECENZJA


Mrok, tajemnica, niesamowite napięcie i romans - jak dla mnie kwintesencja idealnej książki na wieczorną rozrywkę. Te wszystkie cechy ma "Mara Dyer Przemiana" autorstwa Michelle Hodkin. "Przemiana" to druga część trylogii "Mara Dyer". Dwa pierwsze tomy pochłonęłam momentalnie! Nie obyło się bez czytania po nocach, co z kolei spowodowało, że tydzień chodziłam bez makijażu, bo rano nie mogłam zwlec się z łóżka wcześniej, by zadbać o swoją prezencję.
Ale warto było, nie żałuję nawet ogromnych cieni pod oczami, bo każda minuta poświęconego snu była znakomicie spędzonym czasem. 
Historia nastoletniej Mary zaczyna się w momencie, gdy budzi się ona w szpitalu nie pamiętając, jak się tam znalazła. Dowiaduje się, że pod gruzami starego szpitala psychiatrycznego zginęło troje jej przyjaciół, a ona jako jedyna ocalała. Niestety nie pamięta jak doszło do wypadku, ani w jakim celu wybrali się do tego strasznego miejsca. Dziewczyna ma trudności z dojściem do siebie i wszystko wskazuje na to, że cierpi na syndrom stresu pourazowego. A halucynacje, których doświadcza są jego objawem. Bo czy istnieje jakieś inne wyjaśnienie, że widuje swoich zmarłych przyjaciół, w nowym mieście i nowej szkole - do których musiała uciec, by poradzić sobie z przyszłością? Tam też poznała Noah - pełnego tajemnic, niesamowicie przystojnego i intrygującego chłopaka.


W pierwszej części - "Tajemnica" - tak naprawdę dopiero poznajemy świat Mary, lecz już ten wstęp jest naprawdę mocny. A to, co dzieję się w drugiej części - to jest dopiero WOW! Wartka akcja, dużo wątków, niesamowicie dobrze skonstruowana fabuła, niesztampowa historia i strach, dużo strachu. Nie mogło być lepiej! Jak zacznie się czytać, to skończyć nie można - stąd te moje nieszczęsne sińce!

W drugiej części cała rodzina Mary uznaje ją za w pełni niepoczytalną i wysyła do psychiatryka o wdzięcznej nazwie Horyzonty na leczenie. Sama Mara nie jest już pewna, co jest prawdą, a co zwidami. Myśląc, że pobyt w Horyzontach to już jej ostatni przystanek na drodze do powrotu do normalności oddaje się leczeniu. Lecz to dopiero początek, a sprawy przybierają gwałtowny i nie dający się przewidzieć obrót....

"Mara Dyer wierzyła, że może uciec od przeszłości. To nieprawda. Myślała, że jej problemy istnieją tylko w jej głowie. Nie tylko. Była pewna, że po wszystkim, co przeszli, jej ukochany nie będzie miał przed nią więcej tajemnic. Myliła się.
Druga część fascynującej trylogii, w której prawda ciągle się zmienia, a wybory mogą okazać się zabójcze."

Uważam, że trylogia Mara Dyer to murowany hit wśród nastolatków i trochę starszej młodzieży. Podoba mi się trend, który wylansowano zagranicą - powieści dla nastolatków są teraz kierowane również i do dorosłych, którzy znudzeni są ciężką tematyką powieści +18 i chcą czystej rozrywki, fantazji i młodzieńczego polotu. Cieszę się więc, że w Polsce pojawiła się seria YA! (Young Adult), która proponuje pozycje tego typu. W tym "Marę Dyer".  
Chętnie korzystam z ich oferty, doskonale się przy tym bawiąc. Lubię ten powiew rześkości i wspomnienia, jakie wywołują te powieści.
W "Przemianie" znajdziecie wszystko, co w literaturze dla młodych duchem (wolę to określenie niż "młodzież", bo jest bardziej elastyczne) najlepsze. Odrobinę fantastyki - spokojnie nie będzie ufoludów, lecz to, co najlepsze z tego gatunku, czyli tajemniczość i niezwykłość - mnóstwo mroku i strachu, nastoletnią energię, napięcie, nieprzespane noce, płomienną pierwszą miłość i... nadzieję. Ja byłam zachwycona, Wy na pewno też będziecie. I tak jak ja, po przeczytaniu zostaniecie z przyjemną "pustką", którą może wypełnić tylko ostatnia część trylogii zawierająca odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.

JEŚLI CHCECIE WYGRAĆ ZESTAWY KSIĄŻEK "MARA DYER" ORAZ GŁÓWNĄ NAGRODĘ, KTÓRĄ BĘDZIE PROFESJONALNA PRZEMIANA POD OKIEM WIZAŻYSTKI, TO ZAPRASZAM NA KONKURS, DOSTĘPNY POD: KLIK

Zapraszam też do polubienia Fanpage'a YA! TU CZYTAM - będziecie na bieżąco z wszelkimi nowościami oraz konkursami.

________________________________________________________________________________

Sukienka - Calvin Klein
Paznokcie - Salon La PremiereI na koniec video-trailer powieści. Enjoy!